MCASS31QHB7222KTNA01
Mfr.Part #
MCASS31QHB7222KTNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 2200PF 630V X7R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
2200 pF
Lead Style :
Series :
MCAS
Subcategory :
Capacitors
Features :
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.049" (1.25mm)
Voltage - Rated :
630V
RoHS :
Details
Tolerance :
±10%
Base Product Number :
MCASS31
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Applications :
Automotive
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
X7R
Brand :
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
TAIYO YUDEN MCASS31QHB7222KTNA01
MCAS 2200 pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)