MCASQ45MSB7474MTNA1J
Mfr.Part #
MCASQ45MSB7474MTNA1J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
MCAS
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
MCASQ45
Product Type :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.47 µF
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Features :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
250V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Brand :
Tolerance :
±20%
Lead Style :
Applications :
Automotive
Temperature Coefficient :
X7R
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Failure Rate :
Ratings :
AEC-Q200
TAIYO YUDEN MCASQ45MSB7474MTNA1J
MCAS 0.47 μF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
MCASQ45MSB7474MTNA1J Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
MCASQ45MSB7474MTNA1J Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)