MCASL21GBB7106MTNA01
Mfr.Part #
MCASL21GBB7106MTNA01
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 10UF 10V X7R 0805
Tolerance :
±20%
Base Product Number :
MCASL21
Voltage - Rated :
10V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Capacitance :
10 µF
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
TAIYO YUDEN MCASL21GBB7106MTNA01
MCAS 10 μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
MCASL21GBB7106MTNA01 Overview
This device's program size/dimension is 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm).A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
MCASL21GBB7106MTNA01 Features
a size/dimension of 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)