MCASL168BB5106MTNA01
Mfr.Part #
MCASL168BB5106MTNA01
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0603
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
10 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±20%
Base Product Number :
MCASL16
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated :
10V
Features :
TAIYO YUDEN MCASL168BB5106MTNA01
MCAS 10 μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)