MCASL105AB5225MFNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCASL105AB5225MFNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
10V
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
X5R
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Series :
MCAS
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
Product Status :
Active
Features :
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
2.2 μF
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Base Product Number :
MCASL10
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±20%
RoHS :
Details
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
TAIYO YUDEN MCASL105AB5225MFNA01
MCAS 2.2 μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)