MCASJ32MSB5476MPNA1J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCASJ32MSB5476MPNA1J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1210
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
Base Product Number :
MCASJ32
Series :
MCAS
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Capacitance :
47 µF
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
X5R
Brand :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
Automotive
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Voltage - Rated :
6.3V
TAIYO YUDEN MCASJ32MSB5476MPNA1J
MCAS 47 μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
MCASJ32MSB5476MPNA1J Overview
This device's program size/dimension is 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm).A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
MCASJ32MSB5476MPNA1J Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)