MCASJ105SB5224MFNA01
Mfr.Part #
MCASJ105SB5224MFNA01
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0402
Base Product Number :
MCASJ10
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.22 µF
Temperature Coefficient :
X5R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
6.3V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Features :
TAIYO YUDEN MCASJ105SB5224MFNA01
MCAS 0.22 μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)