MCASJ105BB5475MFNA1J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCASJ105BB5475MFNA1J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Applications :
Automotive
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
6.3V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
4.7 µF
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
X5R
Lead Style :
Series :
MCAS
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Base Product Number :
MCASJ10
Brand :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
TAIYO YUDEN MCASJ105BB5475MFNA1J
MCAS 4.7 μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)