MCASH45MSB7105KTNA1J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCASH45MSB7105KTNA1J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1812
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Base Product Number :
MCASH45
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
100V
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Applications :
Automotive
Lead Spacing :
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
Brand :
Failure Rate :
RoHS :
Details
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
MCAS
TAIYO YUDEN MCASH45MSB7105KTNA1J
MCAS 1 μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
MCASH45MSB7105KTNA1J Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
MCASH45MSB7105KTNA1J Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)