MCASH31LSB7473KTNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCASH31LSB7473KTNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Failure Rate :
Features :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
Product Status :
Active
Series :
MCAS
Capacitance :
0.047 µF
Base Product Number :
MCASH31
TAIYO YUDEN MCASH31LSB7473KTNA01
MCAS 0.047 μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)