MCASH31LAC7225MTCA1J
Mfr.Part #
MCASH31LAC7225MTCA1J
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7S 1206
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Temperature Coefficient :
X7S
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
2.2 μF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±20%
Surface Mount, MLCC
TAIYO YUDEN MCASH31LAC7225MTCA1J
MCAS 2.2 μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7S 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
MCASH31LAC7225MTCA1J Overview
Programs on this device are of 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7S being the highest temperature coefficient.
MCASH31LAC7225MTCA1J Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)