MCASH31LAC7225KTCA01
Mfr.Part #
MCASH31LAC7225KTCA01
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7S 1206
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
100V
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number :
MCASH31
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
2.2 μF
Temperature Coefficient :
X7S
Tape and Reel (TR)
TAIYO YUDEN MCASH31LAC7225KTCA01
MCAS 2.2 μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
MCASH31LAC7225KTCA01 Overview
Ceramic capacitor is 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7S.
MCASH31LAC7225KTCA01 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)