MCASH21GSC7474KTCA1J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCASH21GSC7474KTCA1J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7S 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Base Product Number :
MCASH21
Temperature Coefficient :
X7S
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Features :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance :
0.47 µF
Series :
MCAS
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Brand :
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
TAIYO YUDEN MCASH21GSC7474KTCA1J
MCAS 0.47 μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)