MCASH168SC7224MTCA1J
Mfr.Part #
MCASH168SC7224MTCA1J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 0.22UF 100V X7S 0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7S
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number :
MCASH16
Failure Rate :
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.22 µF
TAIYO YUDEN MCASH168SC7224MTCA1J
MCAS 0.22 μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7S 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)