MCASH168SB7152MTNA01
Mfr.Part #
MCASH168SB7152MTNA01
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603
Voltage - Rated :
100V
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
1500 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
±20%
Base Product Number :
MCASH16
TAIYO YUDEN MCASH168SB7152MTNA01
MCAS 1500 pF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)