MCASG31LSB5475KTNA1J
Mfr.Part #
MCASG31LSB5475KTNA1J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 4.7UF 35V X5R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
MCAS
Brand :
Lead Style :
Temperature Coefficient :
X5R
Failure Rate :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitance :
4.7 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
MCASG31
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
35V
Applications :
Automotive
RoHS :
Details
Tolerance :
±10%
Features :
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
TAIYO YUDEN MCASG31LSB5475KTNA1J
MCAS 4.7 μF 35V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)