MCASE21GSB7105MTNB25
Mfr.Part #
MCASE21GSB7105MTNB25
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Base Product Number :
MCASE21
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
1 µF
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitors
TAIYO YUDEN MCASE21GSB7105MTNB25
MCAS 1 μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)