MCASE21GSB5225KTNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCASE21GSB5225KTNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
MCASE21
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Series :
MCAS
Lead Spacing :
Lead Style :
Temperature Coefficient :
X5R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
2.2 μF
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status :
Active
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
16V
Brand :
Applications :
Automotive
RoHS :
Details
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Subcategory :
Capacitors
TAIYO YUDEN MCASE21GSB5225KTNA01
MCAS 2.2 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)