MCASE21GBB5106MTNA1J
Mfr.Part #
MCASE21GBB5106MTNA1J
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
10 µF
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
16V
Base Product Number :
MCASE21
Temperature Coefficient :
X5R
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Automotive
TAIYO YUDEN MCASE21GBB5106MTNA1J
MCAS 10 μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)