MCASE219LB5475KTNA01
Mfr.Part #
MCASE219LB5475KTNA01
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number :
MCASE21
Features :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
16V
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
4.7 µF
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±10%
Details
TAIYO YUDEN MCASE219LB5475KTNA01
MCAS 4.7 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)