MCASE168SB7473KTNA01
Mfr.Part #
MCASE168SB7473KTNA01
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603
Base Product Number :
MCASE16
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Features :
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.047 µF
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
TAIYO YUDEN MCASE168SB7473KTNA01
MCAS 0.047 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)