MCASE168SB7224MTNA1J
Mfr.Part #
MCASE168SB7224MTNA1J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance :
0.22 µF
Base Product Number :
MCASE16
TAIYO YUDEN MCASE168SB7224MTNA1J
MCAS 0.22 μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)