MCASE168SB5105KTNA01
Mfr.Part #
MCASE168SB5105KTNA01
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Voltage - Rated :
16V
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number :
MCASE16
Capacitance :
1 µF
Features :
TAIYO YUDEN MCASE168SB5105KTNA01
MCAS 1 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)