MCASE105SB7153KFNA01
Mfr.Part #
MCASE105SB7153KFNA01
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0402
Capacitance :
0.015 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Base Product Number :
MCASE10
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Active
TAIYO YUDEN MCASE105SB7153KFNA01
MCAS 0.015 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)