MCASE105SB5224MFNA01
Mfr.Part #
MCASE105SB5224MFNA01
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402
Capacitance :
0.22 µF
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
X5R
Base Product Number :
MCASE10
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
AEC-Q200
TAIYO YUDEN MCASE105SB5224MFNA01
MCAS 0.22 μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)