MCASE105SB5105KFNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCASE105SB5105KFNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
X5R
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Brand :
Voltage - Rated :
16V
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Subcategory :
Capacitors
Series :
MCAS
Applications :
Automotive
Failure Rate :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Lead Style :
Ratings :
AEC-Q200
Base Product Number :
MCASE10
Capacitance :
1 µF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Features :
TAIYO YUDEN MCASE105SB5105KFNA01
MCAS 1 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)