MCARQ167SCG101JTRA01
Mfr.Part #
MCARQ167SCG101JTRA01
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 100PF 250V C0G/NP0 0603
Thickness (Max) :
0.031" (0.80mm)
Series :
MCAR
Voltage - Rated :
250V
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Features :
Tolerance :
±5%
Base Product Number :
MCARQ16
Capacitance :
100 pF
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Spacing :
TAIYO YUDEN MCARQ167SCG101JTRA01
MCAR 100 pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
MCARQ167SCG101JTRA01 Overview
Ceramic capacitor is 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
MCARQ167SCG101JTRA01 Features
a size/dimension of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)