MCARQ105SCGR75BFRA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCARQ105SCGR75BFRA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.75PF 250V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Series :
MCAR
Voltage - Rated :
250V
Package :
Bulk
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Lead Style :
Capacitance :
0.75 pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
RoHS :
Details
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Tolerance :
±0.1pF
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Base Product Number :
MCARQ10
Brand :
TAIYO YUDEN MCARQ105SCGR75BFRA01
MCAR 0.75 pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)