MCA1206MD1020BP500
Mfr.Part #
MCA1206MD1020BP500
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
MCA 1206-25 0.1% AT P5 102R
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Resistance :
102 Ohms
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Base Product Number :
MCA1206
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Series :
MCA AT - Precision
Failure Rate :
Datasheets
MCA1206MD1020BP500
Vishay / Dale MCA1206MD1020BP500
MCA AT - Precision Series, Thin Film, 102 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C