MCA12060D7501BP500
Mfr.Part #
MCA12060D7501BP500
Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Resistance :
7.5kOhm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
660.4μm
Thin Film
Depth :
1.6mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
yes
Max Power Dissipation :
250mW
Surface Mount
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Vishay MCA12060D7501BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCA - Precision Series, Thin Film, 7.5kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C