MCA12060D1471BP100
Mfr.Part #
MCA12060D1471BP100
Manufacturer
Vishay
Description
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Feature :
Anti-Sulfur
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
10 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Height :
660.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
CECC40401-801
1206 (3216 Metric)
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
MCA - Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
1.47kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm