MCA12060D1211BP500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCA12060D1211BP500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Military Standard :
Not
Height :
660.4μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
1.21kohm
Number of Terminations :
2
Feature :
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
10 Weeks
Depth :
1.6mm
Series :
MCA - Precision
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Reference Standard :
CECC40401-801
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Vishay MCA12060D1211BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCA - Precision Series, Thin Film, 1.21kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C