MC9S12C32VFAE16
Mfr.Part #
MC9S12C32VFAE16
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
HCS12
Mounting Type :
Surface Mount
Power Supplies :
2.53.3/5V
JESD-609 Code :
e3
Supply Current-Max :
45mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Factory Lead Time :
10 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
MC9S12C32
Has ADC :
yes
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Package / Case :
48-LQFP
Number of Terminations :
48
Height Seated (Max) :
1.6mm
Clock Frequency :
50MHz
Terminal Form :
Gull wing
DAC Channels :
No
CPU Family :
CPU12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
PWM Channels :
yes
Bit Size :
16
RAM Size :
2K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
External Data Bus Width :
16
Qualification Status :
Not Qualified
Speed :
16MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
Address Bus Width :
DMA Channels :
No
Program Memory Type :
Flash
ECCN Code :
EAR99
Oscillator Type :
Internal
Length :
7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ROM (words) :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Width :
7mm
Supply Voltage :
2.5V
Surface Mount :
Terminal Position :
QUAD
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
Number of I/O :
31
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V