MC9S12C32MFUE16
Mfr.Part #
MC9S12C32MFUE16
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
80-QFP
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP
Stock
42
In Stock :
42
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Number of Terminations :
80
Package / Case :
80-QFP
Number of I/O :
60
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
RAM Size :
2K x 8
Program Memory Type :
Flash
Data Converter :
A/D 8x10b
JESD-30 Code :
S-PQFP-G80
Packaging :
Tray
Power Supplies :
2.53.3/5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Clock Frequency :
50MHz
JESD-609 Code :
e3
Length :
14mm
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
32KB 32K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Supply Voltage :
2.5V
Supply Current-Max :
45mA
Width :
14mm
Height Seated (Max) :
2.45mm
CPU Family :
CPU12
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
External Data Bus Width :
Factory Lead Time :
10 Weeks
ROM (words) :
32768
16-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Published :
2005
DAC Channels :
No
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Speed :
16MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA