MC9S12C32MFU25
Mfr.Part #
MC9S12C32MFU25
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
80-QFP
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Package / Case :
80-QFP
Length :
14mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Terminal Pitch :
0.65mm
Speed :
25MHz
HCS12
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
Number of I/O :
60
Bit Size :
16
Program Memory Type :
Flash
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peripherals :
POR, PWM, WDT
External Data Bus Width :
16
Height Seated (Max) :
2.45mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of Terminations :
80
Core Size :
16-Bit
Packaging :
Tray
Has ADC :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Clock Frequency :
50MHz
Width :
14mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Terminal Form :
Gull wing
HTS Code :
Supply Voltage :
2.5V