MC9S12C32MFAE25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC9S12C32MFAE25
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Clock Frequency :
50MHz
ROM (words) :
Width :
7mm
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Supply Voltage :
2.5V
Terminal Position :
QUAD
PWM Channels :
yes
JESD-609 Code :
e3
Series :
HCS12
Base Part Number :
MC9S12C32
Address Bus Width :
16
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
48
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Has ADC :
yes
Oscillator Type :
Internal
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Power Supplies :
2.53.3/5V
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Core Size :
16-Bit
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
ECCN Code :
EAR99
DMA Channels :
No
DAC Channels :
No
Supply Current-Max :
45mA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Data Converter :
A/D 8x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Packaging :
Tray
CPU Family :
CPU12
Bit Size :
16
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
Package / Case :
48-LQFP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
External Data Bus Width :
Program Memory Type :
Flash
Number of I/O :
31
Height Seated (Max) :
1.6mm
RAM Size :
2K x 8
Speed :
25MHz
Terminal Finish :
MATTE TIN
Length :
7mm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.5mm
Datasheets
MC9S12C32MFAE25
NXP Semiconductors MC9S12C32MFAE25
Microcontrollers NXP Semiconductors MC9S12C32MFAE25 Overview
MC9S12C32MFAE25 Features
The MC9S12C32MFAE25 MCU boasts several key features making it a versatile component for numerous applications. It includes 32KB of FLASH memory, a rich set of peripheral modules such as multiple serial communication interfaces (SCI and SPI), an 8-channel 10-bit analog-to-digital converter (ADC), and a timer module including a Real-Time Interrupt timer and Pulse Width Modulation (PWM) capability. This MCU operates at a frequency of up to 25MHz and supports an extended temperature range, ensuring reliable performance under varying environmental conditions.