MC9S12C32MFAE16
Mfr.Part #
MC9S12C32MFAE16
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of I/O :
31
ECCN Code :
EAR99
DMA Channels :
yes
ROM (words) :
Speed :
16MHz
Height Seated (Max) :
1.6mm
Data Converter :
A/D 8x10b
CPU Family :
CPU12
Package / Case :
48-LQFP
External Data Bus Width :
16
Qualification Status :
Not Qualified
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Packaging :
Tray
Supply Current-Max :
45mA
Supply Voltage :
2.5V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Clock Frequency :
50MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Power Supplies :
2.53.3/5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
7mm
Has ADC :
yes
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
Length :
7mm