MC9S12C32MFAE16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC9S12C32MFAE16
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Pitch :
0.5mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tray
DAC Channels :
No
Power Supplies :
2.53.3/5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Base Part Number :
MC9S12C32
Supply Voltage :
2.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peripherals :
POR, PWM, WDT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Position :
QUAD
Height Seated (Max) :
1.6mm
Oscillator Type :
Internal
Data Converter :
A/D 8x10b
Length :
7mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
Bit Size :
16
Supply Current-Max :
45mA
PWM Channels :
yes
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Published :
ROM (words) :
ECCN Code :
EAR99
Width :
7mm
Number of Terminations :
48
DMA Channels :
No
External Data Bus Width :
16
Clock Frequency :
50MHz
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
CPU Family :
CPU12
Has ADC :
yes
Core Size :
16-Bit
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
2K x 8
Address Bus Width :
Surface Mount :
Package / Case :
48-LQFP
Speed :
16MHz