MC9S12C32CFUE25
Mfr.Part #
MC9S12C32CFUE25
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
80-QFP
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Packaging :
Tray
Power Supplies :
2.53.3/5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Internal
ECCN Code :
EAR99
DMA Channels :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage :
2.5V
Speed :
25MHz
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
2.45mm
Package / Case :
80-QFP
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Series :
HCS12
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Address Bus Width :
16
CPU Family :
CPU12
Number of Terminations :
80
Has ADC :
yes
Program Memory Type :
Flash
Clock Frequency :
50MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
JESD-30 Code :
S-PQFP-G80
External Data Bus Width :
16
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
10 Weeks
Bit Size :
Terminal Pitch :
0.65mm
Width :
14mm
32KB 32K x 8
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Length :
14mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ROM (words) :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Surface Mount
Supply Current-Max :
45mA