MC9S12C32CFAE16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC9S12C32CFAE16
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
Stock
256
In Stock :
256
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Form :
Gull wing
DMA Channels :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Package / Case :
48-LQFP
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
PWM Channels :
yes
Oscillator Type :
Internal
Power Supplies :
2.53.3/5V
RAM Size :
2K x 8
CPU Family :
CPU12
ROM (words) :
32768
Terminal Pitch :
0.5mm
External Data Bus Width :
16
Bit Size :
16
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Published :
2005
Base Part Number :
MC9S12C32
Qualification Status :
Not Qualified
Has ADC :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
DAC Channels :
No
JESD-609 Code :
e3
Address Bus Width :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Height Seated (Max) :
1.6mm
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
HCS12
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
Supply Current-Max :
45mA
Supply Voltage :
2.5V
Clock Frequency :
50MHz
Terminal Position :
QUAD
Speed :
16MHz
Length :
7mm
Number of I/O :
31
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
48
Core Size :
16-Bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Width :
7mm