MC9S08LC36LH
Mfr.Part #
MC9S08LC36LH
Package / Case
64-LQFP
Description
MICROCONTROLLER, 8-BIT, HC08/S08
Stock
576
In Stock :
576
Microcontrollers
Supply Current-Max :
17.2mA
Speed :
40MHz
Power Supplies :
2/3.3V
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Base Part Number :
MC9S08LC36
Peripherals :
LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
ECCN Code :
3A991.A.2
Terminal Form :
Gull wing
Data Converter :
A/D 2x12b
Oscillator Type :
External
Number of Terminations :
64
Number of I/O :
18
Program Memory Size :
36KB 36K x 8
ROM (words) :
36864
Width :
10mm
RAM Size :
2.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Connectivity :
I2C, SCI, SPI
JESD-609 Code :
e3
Published :
2007
Supply Voltage :
3V
Height Seated (Max) :
1.6mm
Has ADC :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
10mm
Clock Frequency :
40MHz
Package / Case :
64-LQFP
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V