MC78M18CDTRK
Mfr.Part #
MC78M18CDTRK
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LINEAR 18V 500MA DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
Single
Number of Outputs :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Output Current :
500mA
Number of Functions :
1
Output Type :
FIXED
Output Configuration :
Positive
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
70dB
Operating Temperature :
0°C~125°C
Published :
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Number of Regulators :
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Dropout Voltage :
2V
Width :
6.095mm
PSRR :
70dB (120Hz)
Base Part Number :
MC78M
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
3
Dropout Voltage1-Nom :
2V
Number of Terminations :
2
Output Voltage 1 :
18V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Radiation Hardening :
No
Output Voltage :
18V
Pbfree Code :
yes
Halogen Free :
Halogen Free
Length :
6.54mm
Voltage Tolerance-Max :
5%
Voltage - Input (Max) :
35V
Factory Lead Time :
2 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Packing Method :
Tape and Reel
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Terminal Pitch :
2.29mm
Min Output Voltage :
18V
Pin Count :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
Min Input Voltage :
20V
Datasheets
MC78M18CDTRK
onsemi MC78M18CDTRK
Voltage Regulators - Linear onsemi MC78M18CDTRK Overview
Introducing the MC78M18CDTRK by onsemi, a robust and reliable linear voltage regulator designed to meet the stringent demands of various electronic applications. This integrated circuit delivers a stable output voltage of 18V with a maximum current of 500mA, ensuring consistent performance and efficiency in power management.
MC78M18CDTRK Features
  • Stable output voltage of 18V
  • Maximum output current of 500mA