MC78M12ABDTRK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC78M12ABDTRK
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Radiation Hardening :
No
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Factory Lead Time :
4 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Configuration :
Positive
Number of Outputs :
1
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dropout Voltage :
2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
6.73mm
Min Output Voltage :
12V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
3
Dropout Voltage1-Nom :
2V
Height :
2.38mm
Max Output Current :
500mA
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Output Voltage 1 :
12V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
Tape and Reel
Power Rating :
5W
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Max) :
35V
Quiescent Current :
6mA
Halogen Free :
Halogen Free
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
Accuracy :
2 %
Number of Terminations :
2
PSRR :
80dB (120Hz)
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Terminal Position :
Single
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
2.29mm
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
3
Number of Regulators :
Output Voltage :
12V
Output Voltage Accuracy :
2 %
Width :
6.22mm
Base Part Number :
MC78M
Min Input Voltage :
35V
Nominal Output Voltage :
12V
Output Type :
FIXED
Datasheets
MC78M12ABDTRK
onsemi MC78M12ABDTRK
[Voltage Regulators - Linear] onsemi MC78M12ABDTRK Overview
With a voltage output of 12V and a maximum current rating of 500mA, the MC78M12ABDTRK provides precise regulation, ensuring consistent performance even in demanding environments. Its compact DPAK package offers excellent thermal performance and easy integration into existing designs.
MC78M12ABDTRK Features
  • Stable and reliable linear voltage regulation
  • Output voltage: 12V
  • Maximum current: 500mA