MC78L15ABDR2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC78L15ABDR2
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA 8SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
PSRR :
39dB (120Hz)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
8
Width :
4mm
Length :
5mm
Output Type :
FIXED
Number of Pins :
8
Terminal Form :
Gull wing
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 15 hours ago)
Published :
Max Output Current :
100mA
Voltage - Input (Max) :
35V
Output Voltage :
15V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Base Part Number :
MC78L15
Pbfree Code :
yes
Min Output Voltage :
15V
ECCN Code :
EAR99
Dropout Voltage :
1.7V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
Radiation Hardening :
No
Output Voltage 1 :
15V
Weight :
540.001716mg
Packing Method :
Tape and Reel
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Min Input Voltage :
17V
Height :
1.5mm
Current - Quiescent (Iq) :
6.5mA
Dropout Voltage1-Nom :
1.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Configuration :
Positive
Halogen Free :
Halogen Free
Voltage Tolerance-Max :
5%
Number of Regulators :
1
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
39dB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
Datasheets
MC78L15ABDR2
Introducing Voltage Regulators - Linear onsemi MC78L15ABDR2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Base Part Number:MC78L15, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MC78L15ABDR2 pinout, MC78L15ABDR2 datasheet PDF, MC78L15ABDR2 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear onsemi MC78L15ABDR2 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi MC78L15ABDR2
Fixed MC78L15 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)