MC78L12ACPRMG
Mfr.Part #
MC78L12ACPRMG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage Tolerance-Max :
5%
Output Configuration :
Positive
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Dropout Voltage1-Nom :
1.7V
Terminal Position :
BOTTOM
Radiation Hardening :
No
Number of Regulators :
1
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
MC78L12
Number of Functions :
1
Number of Pins :
3
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Number of Outputs :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pin Count :
3
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage 1 :
12V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Halogen Free :
Halogen Free
Max Output Current :
100mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Quiescent (Iq) :
6.5mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
Published :
Dropout Voltage :
1.7V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Min Input Voltage :
14V
Operating Temperature :
0°C~125°C
Output Voltage :
12V
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Input (Max) :
35V
Packaging :
Tape and Box (TB)
PSRR :
42dB (120Hz)
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
42dB
Output Type :
FIXED
Mount :
Through Hole
Datasheets
MC78L12ACPRMG
onsemi MC78L12ACPRMG
欢迎您了解来自onsemi的MC78L12ACPRMG线性稳压器!这款IC REG LINEAR 12V 100MA TO923产品是一款可靠稳定的电源解决方案,旨在为各种电子设备提供可靠的12V电压输出。