MC7457VG1267LC
Mfr.Part #
MC7457VG1267LC
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
483-BCBGA, FCCBGA
Description
APOLLO 7 RV1.2,1.3V,105C
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Address Bus Width :
36
Integrated Cache :
yes
Base Part Number :
MC7457
Voltage - I/O :
1.5V 1.8V 2.5V
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
JESD-30 Code :
S-CBGA-B483
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Packaging :
Tray
Core Processor :
PowerPC G4
Package / Case :
483-BCBGA, FCCBGA
Terminal Form :
Ball
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Number of Terminations :
483
JESD-609 Code :
e1
Terminal Position :
BOTTOM
Length :
29mm
ECCN Code :
3A991.a.1
Bit Size :
32
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Series :
MPC74xx
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.35V
40
External Data Bus Width :
64
Low Power Mode :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Co-Processors/DSP :
Multimedia; SIMD
Supply Voltage :
1.3V
Speed :
1.267GHz
Height Seated (Max) :
3.2mm
Clock Frequency :
167MHz
Boundary Scan :
Format :
Floating Point
Graphics Acceleration :
No
Published :
1994
Datasheets
MC7457VG1267LC
1.27mm PowerPC G4 32-bit Microprocessor MPC74xx Series MC7457 1.3V 483-BCBGA, FCCBGA