MC68SEC000FU16
Mfr.Part #
MC68SEC000FU16
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
64-QFP
Description
MPU, 32-BIT, 16MHZ, CMOS, PQFP64
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
64-QFP
Voltage - I/O :
3.3V 5.0V
Supplier Device Package :
64-QFP (14x14)
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Speed :
16MHz
Core Processor :
EC000
Datasheets
MC68SEC000FU16
Freescale Semiconductor MC68SEC000FU16
EC000 Microprocessor M680x0 Series 64-QFP
MC68SEC000FU16 Overview
The embedded microprocessor has been packed in 64-QFP for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~70°C TA is determined. This is a member of the M680x0 series. With a core count of EC000, this CPU is multicore. The CPU runs at 3.3V 5.0V when it comes to I/O. Suppliers are offering 64-QFP (14x14) packages.