MC68HC000CEI16R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC68HC000CEI16R
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
68-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
32-BIT, 16.67MHZ, CMOS, PQCC68
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Core Processor :
EC000
Supplier Device Package :
68-PLCC (24.21x24.21)
Speed :
16MHz
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Graphics Acceleration :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
M680x0
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - I/O :
5.0V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
MC68HC000CEI16R
Freescale Semiconductor MC68HC000CEI16R
EC000 Microprocessor M680x0 Series 68-LCC (J-Lead)
MC68HC000CEI16R Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 68-LCC (J-Lead). In order to provide high reliability, advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around -40°C~85°C TA. The cpu microprocessor belongs to the M680x0 series. The CPU is cored with a EC000 processor. In this CPU, I/O is set to 5.0V. Suppliers offer a package of 68-PLCC (24.21x24.21).