MC68336GCAB25
Mfr.Part #
MC68336GCAB25
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
160-BQFP
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Data Converter :
A/D 16x10b
Base Part Number :
MC68336
Core Size :
32-Bit
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
160-BQFP
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Core Processor :
CPU32
Number of I/O :
18
Tray
Oscillator Type :
External
RAM Size :
7.5K x 8
Program Memory Type :
ROMless
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.75V~5.25V
Speed :
25MHz