MC68332GCAG16
Mfr.Part #
MC68332GCAG16
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
144-LQFP
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
PWM Channels :
yes
DMA Channels :
No
ECCN Code :
EAR99
Bit Size :
32
Speed :
16MHz
HTS Code :
Program Memory Type :
ROMless
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Connectivity :
EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Packaging :
Tray
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RAM Size :
2K x 8
Terminal Position :
QUAD
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
144
DAC Channels :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
JESD-30 Code :
S-PQFP-G144
Number of I/O :
15
External Data Bus Width :
16
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
5V
Width :
20mm
Clock Frequency :
16MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Has ADC :
Oscillator Type :
Internal
Height Seated (Max) :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Package / Case :
144-LQFP
Core Processor :
CPU32
Mounting Type :
M683xx
Address Bus Width :
24
Core Size :
32-Bit
Length :
20mm